Pokuta za chybějící stavební dokumentaci

Už je to víc jak rok, ale málokdo o téhle povinnosti ví. A jakmile se o tom při prodeji nemovitosti zmíním, spolehlivě se prodávající majitelé naštvou.

 Nejde o žádné drama, „jenom“ o byrokracii, která je s držením nemovitosti spojená. Nejtěžší povinnost doléhá na majitele domů.

Ten problém se jmenuje uchovávání stavební dokumentace. Čistě teoreticky všichni tak nějak tuší, že by nějaké papíry k domu měli mít. Ovšem s nových stavebním zákonem (vešel v platnost 1.7.2024) se tahle povinnost zpřísnila. Nejenom, že musíme uchovávat stavební dokumentaci, my ji musíme mít aktualizovanou tak, aby odpovídala skutečnému stavu. A tady nastává trochu problém. Každý majitel domu ví, že práce kolem domu nikdy nekončí. Každou chvíli se něco přistavuje, doplňuje, bourá… a řešit papíry, na to není čas ani nálada.

Povinnost uchovávat stavební dokumentaci, která zachycuje aktuální stav nemovitosti, měli majitelé nemovitostí i v minulosti. Ale teď už to není jen nějaké doporučení, už je to povinnost. A s povinností je spojená i finanční sankce. Pokud nemáte v pořádku stavební dokumentaci, nebo ji (nedej Bože) nemáte vůbec, můžete dostat pokutu až 400 000 korun.

Asi úplně nejhorší situace nastane, když máte na pozemku černou stavbu. Klasicky to bývá nějaká přístavba, veranda apod, kterou kdysi nějaký Váš předek iniciativně přistavěl a „zapomněl“ o tom informovat úřady. Pak se připravte na mnohaměsíční martyrium běhání po úřadech a desítky tisíc vynaložených na zaměření, vytyčení a novou dokumentaci.

O co jednodušší to mají majitelé bytů!

Povinnost uchovávat stavební dokumentaci sice mají také, ale její rozsah je logicky o hodně menší. Byty nemívají tolik změn, jako je tomu u domů. Ale hlavně – největší díl této povinnosti neleží na majiteli, ale na SVJ a to si většinou pečlivě hlídá, aby podobné resty nemělo.

Podotýkám, že tahle povinnost se nevztahuje jen na nemovitosti určené k prodeji. Dokumentaci musíte mít i tehdy, když nemovitost držíte se vlastnictví. Výmluvy typu, že Vám stavební plánky od garáže nebo verandy odnesla poslední povodeň nebo sežral pes, moc neobstojí. Šance, že na Vás přijde kontrola je malá, ale jak známo – čert nikdy nespí.

Prodáváte nebo kupujete nemovitost?

Napište mi, s čím potřebujete pomoci…

 

Zaručuji se vám, že vaše osobní údaje neposkytnu třetím stranám.

Informace pro spotřebitele – Dojde-li mezi spotřebitelem a podnikatelem ke sporu, má spotřebitel právo na jeho mimosoudní řešení. Návrh na mimosoudní řešení sporu podle zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, podá na Českou obchodní inspekci. Veškeré podrobnosti k mimosoudnímu řešení jsou uvedeny na stránkách České obchodní inspekce www.coi.cz.

Kde mě najdete?

Kancelář

QARA s.r.o.

Šafaříkova 201/17
120 00 Praha 2 - Vinohrady

Kdybyste potřebovali s čímkoli poradit, tak mi napište nebo zavolejte. Nebo se zastavte osobně. Ráda se s vámi setkám a pomůžu vám.

+420 604 848 564